İlkay İlknur

WPF Ribbon Kütüphanesi

August 04, 2010

Merhaba Arkadaşlar,

Uygulama geliştirme süreci içerisinde bulunan en önemli noktalardan biri de yazılım içerisindeki kullanıcı deneyiminin (User Experience) yüksek olmasıdır. Artık yazılımlardan sağlam bir iç mimari barındırmaları kadar kullanıcılara da yüksek bir deneyim sunmaları beklenmekte. Bu doğrultuda Microsoft tarafında bildiğimiz gibi WPF ve Silverlight gibi teknolojilerlerle kullanıcı deneyimi yüksek yazılım geliştirmek mümkün olmaktadır.

Yüksek kullanıcı deneyimi yaşatmak için bildiğimiz gibi Office 2007 ile beraber Ribbon arayüzler oldukça popüler oldu. Ancak Ribbon arayüz geliştirmek de bugüne kadar kolay değildi. Çünkü WPF veya Windows Forms içerisinde hazır Ribbon kontrolleri bulunmamakta. Ancak C++ tarafına geçerek Ribbon arayüzüne sahip uygulamalar geliştirilebilmek bugüne kadar mümkün olabilmekteydi. Tabi unmanaged tarafa geçince de uygulama geliştirmek çokta kolay olamamaktaydı. C++ 'a alternatif olarak bir de başka firmalar tarafından gerçekleştirilen componentler kullanılabilmekte. Ancak bu componentleri kullanmak hem ekstra lisans ücreti hem de ekstra efor gerektirmekte.

Bununla beraber artık Ribbon kullanan uygulamalar geliştirmek isteyenler için Microsoft tarafından WPF tarafında kullanmak üzere bir kütüphane kullanıma sunulmuş durumda. Bu kütüphane tamamen Ribbon'ın bir WPF implementasyonu olmakla birlikte bir C++ wrapper değildir. Bu nedenle tıpkı normal bir WPF uygulaması geliştirir gibi uygulamalarımızı geliştirebilmekteyiz.

 Başlarken

İlk olarak ilgili kütüphaneyi buradan  kurulum dosyasıyla indirip kurulumu yapmamız gerekiyor. Kurulumu başarıyla geçtikten sonra Visual Studio içerisinde Yeni Proje penceresi içerisinde yeni bir proje tipi karşımıza çıkmakta.

Uygulamayı yarattıktan sonra ise şablon olarak oluşturulmuş bir WPF Ribbon projesi karşımıza çıkmakta.

 

 Şablon projenin XAML kodu. Ribbon kontrolleri gördüğümüz gibi WPF projesine referans edilen RibbonControlsLibrary.dll içerisinden sağlanmakta ve Microsoft.Windows.Controls.Ribbon namespace'i içerisinden sağlanmakta.

Visual Studio Tooling Desteği

Ribbon kütüphanesi bir WPF implementasyonu olduğu için Visual Studio içerisinde normal bir WPF kontrolünü kullanmaktan bir farkı bulunmamakta. Toolbox içerisinden kontrolleri sürükleyip bırakabilir yada properties içerisinden gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. Properties penceresi Artık kütüphanenin RTW halini almasıyla beraber uygulamalarımızda Ribbon arayüzünü rahatlıkla kullanabiliriz ve WPF'in de getirdiği olanakları kullanarakta olağanüstü bir kullanıcı deneyimine sahip uygulamalar geliştierebiliriz. Ribbon kontrolü WPF 3.5 SP1 ve WPF 4.0 ile uyumlu olarak çalışmakta. Ribbon Kütüphanesi Download Ribbon for WPF MSDN Documentation  Görüşmek Üzere,