İlkay İlknur

Windows Phone 7 Uygulamalarında Launcher Yapısı

November 26, 2010

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımızda Windows Phone 7 Uygulamalarında önemli bir yere sahip olan Launchers mekanizmasını inceliyor olacağız. Launchers kelimesinin Türkçe karşılığı olarak baktığımızda "Başlatıcılar" gibi bir sözcükle karşılaşmaktayız ki bu sözcük aslında mekanizmanın tam olarak ne işe yaradığı hakkında bize biraz bilgi vermekte. Windows Phone 7 cihazları üzerinde uygulama geliştirirken bir takım işlemleri yaptırmak için telefon üzerinde bulunan bir takım built-in uygulamaları çağırmamız gereken durumlar olabilmekte. Örneğin, uygulamamız içerisinde bir telefon numarası seçildiğinde o numaranın otomatik olarak aranmasını isteyebiliriz yada bir mail adresi seçildiği zaman kullanıcının cihaz üzerine kaydettiği mail hesabıyla bir mail gönderilmesinin sağlanması gerekebilir. İşte bu gibi durumlarda cihaz üzerinde bulunan ve bir takım işlemlerin yapılmasını sağlayan uygulamaların açılması gerekmektedir. Bu nokta da Launcher mekanizması devreye girmekte.

Şimdi kısaca Microsoft.Phone.Tasks isim uzayı içerisinden erişebildiğimiz launcherlara ve işlevlerine teker teker bakalım.

  • EmailComposeTask : Kullanıcının cihaz üzerinde kayıtlı bulunan e-mail hesabını kullanarak e-mail göndermemizi sağlayan launcher.
  • MarketplaceDetailTask : Windows Phone Marketplace vasıtasıyla kullanıcıya belirli bir uygulama ile ilgili bilgilerin gösterilmesini sağlayan launcher.
  • MarketplaceHubTask : Windows Phone 7 üzerinde Windows Phone Marketplace uygulamasını açmayı sağlayan launcher.
  • MarketplaceReviewTask : Windows Phone Marketplace üzerindeki belirli bir uygulama ile ilgili değerlendirmelerin bulunduğu ekranın açılmasını sağlayan launcher.
  • MarketplaceSearchTask : Windows Phone Marketplace üzerinde uygulama araması yapmak için kullanılan kısmın açılmasını sağlayan launcher.
  • MediaPlayerLauncher : Windows Phone üzerinde bulunan Media Player uygulamasını açan launcher.
  • PhoneCallTask : Windows Phone üzerinde telefon araması yapmak için gerekli olan uygulamanın açılmasını sağlayan launcher.
  • SearchTask : Gerek lokal gerekse web üzerinde arama yapabilmek için kullanılan launcher.
  • SmsComposeTask : SMS gönderimi için gerekli olan uygulamanın açılmasını sağlayan launcher.
  • WebBrowserTask : Windows Phone üzerinde bulunan Browser'ın açılmasını sağlayan launcher.
Windows Phone üzerinde bulunan launcherlara göz attıktan sonra şimdi gelin bir kaçını kullanalım ve launcherların çalışma yapılarını daha iyi anlayalım.
SmsComposeTask
Windows Phone üzerinden SMS gönderimi yapmak için kullandığımız SmsComposeTask tipini kullanmak için bir örneğini yaratıp ilgili alanları doldurduktan sonra Show metodunu çağırmamız yeterli.
SmsComposeTask SmsCompose = new SmsComposeTask();
SmsCompose.To = "22221112322";
SmsCompose.Body = "Bu bir WP7 deneme mesajıdır !";
SmsCompose.Show();

Yukarıdaki kodu uygulamamız içerisinde herhangi bir noktaya yerleştiğimizde ve çalıştığımızda uygulama içerisinden mesaj gönderme uygulaması açılmakta ve doldurduğumuz bilgiler ekran üzerinde ilgili yerlere yerleştirilmekte.

 

SMS uygulaması parametre olarak belirttiğimiz telefon numarası ve mesaj içeriğini alarak açılmakta

WebBrowserTask

Windows Phone üzerinde bir web sitesi görüntülemek için Browser uygulamasını açmamızı sağlayan bu launcherda ise açmak istediğimiz sayfanın URL'ini vermemiz yeterli.

WebBrowserTask task = new WebBrowserTask();
task.URL = "http://www.ilkayilknur.com";
task.Show();

Uygulamayı çalıştırdığımızda ise browser uygulaması bizim önceden vermiş olduğumuz URL'i açarak çalışmakta.

Parametre olarak verdiğimiz web sitesi Windows Phone 7 içerisindeki browser tarafından görüntülenmekte

PhoneCallTask

Örneğini yapacağımız son launcher ise PhoneCallTask launcherı. Bu launcher ile telefon numarasını ve ismini verdiğimiz bir kişiye telefon açabiliyoruz.

PhoneCallTask phoneCall = new PhoneCallTask();
phoneCall.PhoneNumber = "12332222222";
phoneCall.DisplayName = "İlkay İlknur";
phoneCall.Show();
Uygulamayı çalıştırdığımızda telefon öncelikle telefon numarası ve ismi bildirilen kişiyi aramayı isteyip istemediğimizi sormakta. Daha sonra aramayı kabul ettiğimiz durumda telefon arama işlemini gerçekleştirmekte.

Aramayı kabul ediyoruz

Numara çevrilmekte ve arama işlemi gerçekleşmekte

Windows Phone 7 uygulamaları için gerektiği durumlarda oldukça önemli olan Launcher yapısı bu yazımızın konusuydu. İleriki yazılarımızda Launcher'lara oldukça benzeyen ancak aralarında ufak bir fark olan Chooser mekanizmasını da inceliyor olacağız.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Hoşçakalın.

Not : Maalesef launcher mekanizmalarının hepsi emulator üzerinde çalışmamakta. Bu nedenle programın en doğru şekilde çalıştığını test etmek için mutlaka programı telefon üzerine kurmamız gerekmekte.