İlkay İlknur

Windows Phone 7 Uygulamalarında InputScope ile Girdi Tipine Uygun Klavye Gösterimi

November 23, 2010

Merhaba Arkadaşlar,

Günümüzde mobil cihazlara baktığımızda günlük işlemleri en hızlı şekilde gerçekleştirmemiz amacıyla tasarlandıklarını görmekteyiz. Bunun yanında mobil cihazlar içerisinde bulunan işletim sistemleri de donanımsal yeniliklerin yanında pek çok yazılımsal yeniliği de gerek kullanıcılara gerekse biz yazılım geliştiricilere ulaştırmakta. Bu yazımızda ise mobil cihaz üzerinden farklı formatlarda veri girerken sürekli olarak klavye türünü değiştirme sıkıntısından programatik olarak kullanıcıları nasıl koruyabiliriz sorusuna cevap arayacağız.

Geliştirdiğimiz uygulamalarda kullanıcılardan veri alma amaçlı sıkça kullandığımız kontrollerden biri de hiç şüphesiz Textbox kontrolü. Mobil uygulamalarda kullanıcı Textbox kontrolüne tıkladığında klavye görüntülenmekte ve kullanıcı açılan klavye vasıtasıyla verilerini girmekte. Ancak örneğin telefon numarası girileceği zaman klavye numara girme düzenine getirilip numaralar görüntülenen diğer klavye üzerinden girilmekte. Yada bir mail adresi girerken "@" işaretini yapmak için klavye yine numara düzenine getirilmekte buradan @ işareti girilerek sonra tekrar normal klavye üzerinden mail girişine devam edilmekte. Bu durum özellikle sürekli olduğu durumlarda oldukça can sıkıcı olabilmekte.

Default Windows Phone 7 Klavyesi

Numara Görünümü

Yukarıda sizin de gördüğünüz gibi klavyenin sürekli olarak değiştirilmesi oldukça can sıkıcı bir durum. Bu nedenle Windows Phone 7 içerisinde bulunan Textbox kontrollerinin ne tür veriler taşıyabileceğini önceden bildirerek telefonun Textbox'ın içerisine girilecek veri tipine uygun bir klavye çıkarmasını sağlayabilmekteyiz. Üstelik tüm bu işlemi sadece tek bir property üzerinden gerçekleştirmekteyiz. :) Textbox kontrolü içerisinde bulunan InputScope propertysi ile. InputScope propertysinin alabileceği değerler ise şunlar.

XAML tarafından ise ilgili propertynin değerinin atanması şu şekilde.

<TextBox x:Name="txtPhone" InputScope="TelephoneNumber" Margin="0,0,0,536" />

Gördüğümüz gibi arkadaşlar veri tipi seçeneklerimiz oldukça fazla. Böylece yukarıdaki veri tipi seçeneklerini kullanarak veri tipinin girişine uygun klavyeleri görüntüleyebilmekte ve böylece hızlı bir şekilde kullanıcılardan girdileri alabilmekteyiz. Aşağıda çeşitli veri tiplerine uygun olarak görüntülenen klavyeleri görebilirsiniz. Böylece kullanıcıların nasıl daha iyi bir deneyim elde edeceklerini daha iyi anlayabilirsiniz. :)

TelephoneNumber

URL

EmailNameOrAddress

Görüşmek Üzere,