İlkay İlknur

Visual Studio 2010 Tips #7 - DataTips Yenilikleri

February 16, 2010
Merhaba Arkadaşlar, Bu yazımızda Visual Studio 2010 ile beraber gelen DataTip yeniliklerini inceliyor olacağız. DataTipler debugging sırasında bizlere yardımcı olan değişkenlerin değerlerini gösteren küçük tipler. Değişkenin üzerine geldiğimizde görünür olan kullanışlı yardımcılar. Özellikle Visual Studio 2010 ile beraber DataTipler ile ilgili pekçok yenilik gelmekte. Bu yenilikler ile DataTiplerin çok daha fonksiyonel ve kullanışlı olduğunu söylememiz mümkün.

DataTiplerin Pin Edilmesi

Visual Studio 2010 ile beraber DataTiplerin kazandığı en güzel özelliklerden birisi sabitlenebilmesi. Eski versiyonlarda sadece pointer üzerine geldiğinde görünür olan DataTipler artık sağ taraftaki Pin butonuna basıldığında sabitlenebilmekte. Böylece sabitlenen DataTip tüm debuging süresince değişkenin bulunduğu satıra sabitleniyor ve değişken üzerindeki tüm değişiklikler buradan kolayca izlenebiliyor. Bunların yanında DataTiplerin altına artık yorum eklememizde mümkün. Bunun için en altta bulunan ve aşağıyı gösteren butonu tıklamamız yeterli. Peki DataPinlere debug işlemi bittikten sonra ne oluyor ? DataPinler debug işlemi bittikten sonra görünmez duruma geçiyorlar. Ancak ilgili kod satırının başında bu satıra pinlenmiş bir DataPin olduğunu gösteren bir icon bulunmakta. Bu ikonun üzerine geldiğimizde DataPin görünür duruma geçiyor ve debug esnasında aldığı son değeri gösteriyor.

DataPin Import/Export

Şuana kadar DataPinler üzerindeki yaptığımız işlemler sadece kendi makinamızda geçerliydi. Yani yazılan yorumlar yada DataPinlerin yerleri sadece kendi makinamızda geçerliydi. Peki biz bu DataTipleri bir şekilde dışarı aktarabilsek ve bizimle aynı projede çalışanlarla bu DataTipleri paylaşabilsek ve onlarında aynı yorumları görebilmesini sağlasak nasıl olurdu ? Bence müthiş olurdu Smile Bunun için yapmamız gereken export etmek için Debug -> Export DataTips yolunu izlemek. Export edilen dosya tipi ise tabi ki XMLSmile Import etmek için de Debug -> Import DataTips yolunu izlememiz yeterli. Gördüğünüz gibi artık DataTipleri başkaları ile paylaşmak oldukça kolay.Wink Görüşmek Üzere,