İlkay İlknur

Visual Studio 2010 Tips #6 - Navigate To Penceresi

February 15, 2010

Merhaba Arkadaşlar,

Yazılım geliştirme projelerinin büyümesiyle beraber karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de istenilen metodun,eventin vs.. kodunun bulunmasıdır. Solution içerisindeki projeler, classlar arttıkça istediğimiz kodu çok daha zorlaşır. Bu yazımızda ise Visual Studio 2010 ile beraber gelen ve artık istediğimiz kodları bulmamamızı oldukça kolaylaştıracak olan Navigate To penceresini inceleyeceğiz. 

Navigate To penceresini açtığımızda, bu pencerenin aranan kelimeyi soran kısım ve sonuçların listelendiği kısım olmak üzere 2 bölümden oluştuğunu görmekteyiz. Aradığımız kelimeyi bu kısma yazdığımızda bize o Solution içerisindeki eşleşen tüm sonuçlar bir liste halinde listelemektedir. Ayrıca ekranın alt kısmında da bulunan metodun, propertynin vb.. hangi proje içerisinde hangi sınıfta ve kaçıncı satırda olduğu da gösterilmektedir. Örneğin, kendi geliştirdiğim bir projede GetContext isimli bir metot bulunmaktadır. Bu metodu bulmak için ilgili alana adını yazdığımızda bize sonuçları aşağıdaki gibi döndürmektedir.

Ayrıca bir önceki Visual Studio Tips yazımda bahsettiğim Intellisense özelliklerinin hepsi burada da geçerli. Yani ben sadece Context yazarsam yine bu metoda erişebilirim yada Pascal-Case olarak GC yazarsam yine bu metoda erişebilirim. Bunun yanında sonuç penceresi içerisindeki ilgili sonuca çift tıklarsak ilgili metodun, propertynin vb.. tanımına doğrudan ulaşabilmekteyiz.

 

Son olarak Navigate To penceresine kısayol olarak Ctrl + , ile ulaşabildiğimizi belirtmek isterim.

Görüşmek Üzere,