İlkay İlknur

Visual Studio 2010 Tips #3 - New Project ve Add Reference Ekranı Yenilikleri

February 04, 2010
Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımızda Visual Studio 2010 ile beraber New Project ve New Reference ekranlarında gelen yeniliklere bakıyor olacağız. Daha önce karşılaştığımız zorluklara nasıl çözümler getirildiğini ve ne gibi yeniliklerin eklendiğinden bahsediyor olacağız.

New Project Yenilikleri

New Project ekranında bizi önceki sürümlere göre pek çok yenilik beklemekte. Bunlardan ilki sol alt köşede gördüğünüz gibi Online Templates bölümü. Artık bu kısımdan Online olarak bazı proje şablonlarını indirebilir ve bu şablonlar üzerinden projelerinizi geliştirebilir durumdayız. Visual Studio'nun release olmasıyla beraber bizler de kendi proje şablonlarımızı gönderebiliyor olacağız. New Project ekranında gelen bir diğer yenilik ise projeleri isimlerine göre istediğimiz sırada sıralayabiliyor olmamız. New Project ekranında gelen en güzel ve en faydalı özellik ise arama özelliği. Artık istediğimiz proje şablonunu doğrudan buraya yazarak kolayca bulabilmekteyiz. Ayrıca belirli bir dil adını verdikten sonra proje şablonun adını yazarsak o dil altındaki şablonlara ulaşabiliyoruz.Wink Örneğin C# dili altındaki Web proje şablonlarına ulaşmak için "C# Web" yazmamız yeterli :

Add Reference Yenilikleri

Projelerimizde sıkça kullandığımız ekranlardan biri de Add Reference ekranı. Visual Studio kullanan herkesin mutlaka bu ekran ile ilgili bir sıkıntısı olmuştur. Bunun nedeni Visual Studio'nun bilgisayardaki Assemblyleri yüklemek için zaman harcamasıydı. Çoğumuzun aklından "yahu şu işi ayrı bir thread açıp yapsalar ya" düşüncesi geçmiştir. Visual Studio 2010'da Add Reference ekranını açtığımızda şaşırtıcı bir şekilde hızlı olarak ekran gelmektedir. Bunun birinci nedeni öncelikle default olarak artık projects tabının seçili gelmesi. İkinci ve en önemli nedeni ise artık assembly yükleme işleminin arkaplanda başka bir thread tarafından yapılması. Zaten ekranı açtıktan sonra doğrudan .NET tabına geçerseniz Assemblylerin eklendiğini gözlemleyebilirsiniz. Smile New Project ve Add Reference ekranı ile ilgili yeniliklerin sonuna geldik. Görüşmek Üzere,