İlkay İlknur

Visual Studio 2010 Tips #2 - StartPage Yenilikleri

February 03, 2010
Merhaba Arkadaşlar, Visual Studio Tips yazı serisinin ikinci yazısında Visual Studio 2010 ile beraber StartPage yeniliklerine göz atıyor olacağız. Visual Studio 2010'u açtığımızda hiç şüphesiz önceki sürümlere nazaran çok daha modernize olmuş bir görünüme sahip olduğunu görmekteyiz. Sayfalar arası geçişler, çeşitli animasyonlar özellikle Visual Studio 2003'ü görmüş kişiler için oldukça ilginç yenilikler. Tabi ki bunun altında yatan en önemli etken Visual Studio 2010'un WPF kullanılarak tamamen baştan yazılmış olmasıdır. Bu nedenle kullanıcı deneyimi de 2010 versiyonu ile beraber maksimum seviyeye çıkmış durumda. Bu yazımızda ise Visual Studio'yu açtığımızda bizi karşılayan Startpage ile beraber gelen yeniliklere bakıyor olacağız.

StartPage Yenilikleri

Visual Studio 2010 ile beraber gelen yeni StartPage'e baktığımızda ilk gözümüze çarpan yenilik tamamen yeni bir görünüşe sahip olması. Bununda en önemli nedeni yazımın başında bahsettiğim WPF ile yazılmış olması. WPF ile yazılmasının bir diğer güzelliği ise StartPage'in özelleştirilebilir olması. Bu özellikten de yazımın sonunda bahsediyor olacağım. Dağılım olarak baktığımızda ise yine sol tarafta yeni proje yaratma linkleri ve daha önce çalıştığımız projelerin listesi bulunmakta. Son çalıştığımız projeler listesine baktığımızda karşımıza birçok yenilik çıkmakta. Eskiden bu liste üzerinde herhangi bir oynama yapma şansımız bulunmamaktaydı. (Yazılan ekstar scriptler haricinde) Ne bir şekilde projeleri silebiliyor ne de istediğimiz projeyi sabitleyebiliyorduk. Ancak Visual Studio 2010 ile beraber tüm bu seçenekler mümkün hale geldi. Eğer herhangi bir projeyi bu listede sabitlemek istersek projejenin üstüne geldiğimizde çıkan pin butonuna basmamız yeterli. Recent Projects kısmında gelen diğer yenilik ise projeleri listeden silebilmemiz. Bunun için projeye sağ tıklayıp Remove From List seçeneğiniz seçmemiz gerekmekte. Sol alt tarafa baktığımızda ise karşımıza iki adet seçenek çıkmakta. Bu seçenekler ise daha önceki versiyonlarda karşılaştığımız zorlukları tamamen ortadan kaldırmakta. Örneğin önceki versiyonlarda herhangi bir proje açtığımızda StartPage kendiliğinden kapanmazdı. Bunun için artık ilgili seçeneği seçerek bu işlemin otomatik bir şekilde yapılmasını sağlayabilmekteyiz. Ayrıca yine StartPage'in başlangıçta açılıp açılmayacağını da buradan kolay bir şekilde belirtebilmekteyiz. StartPage'in sağ kısmına geldiğimizde ise eski sürümlerde bulunan Feed listesinin aksine tablara bölünmüş bir şekilde bilgilendirici ve öğretici videoların listelendiği bir kısım bulunmakta. Buradaki linkleri kullanarak istediğimiz kaynağa daha hızlı ve görsel bir şekilde gidebilmekteyiz.

Peki Kendi Start Page'imizi Tasarlayabilirmiyiz ?

Visual Studio 2010 ile gelen en güzel kişiselleştirme özelliklerinden biri de StartPage'i istediğmiz gibi kişiselleştirebilmemiz veya yeniden tasarlayabilmemiz. Bunun için Visual Studio bize kullandığı mevcut tasarımı şablon olarak sunmakta. Bu şablona erişmek için C:\Users\ILKAY\Documents\Visual Studio 2010\StartPages klasörü altında bulunan StartPage isimli projeyi Visual Studio 2010 ile açmamız gerekmekte. Daha sonra ise proje içerisinde bulunan StartPage.xaml üzerinde istediğmiz değişiklileri yapabilmemiz mümkün. Son olarak ise değiştirdiğimiz StartPage'i kullanacağımızı Visual Studio'ya bildirmemiz gerekyor. Bunun için Tools -> Options menüsüne giriyoruz. Daha sonra ise Environment altındaki StartPage'e tıkladıktan sonra Customize StartPage seçeneğinden değiştirdiğimiz StartPage şablonunu seçmemiz yeterli. StartPage ile ilgili yenilikler bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Herkese bol .NET'li günler dilerim... Wink