İlkay İlknur

Visual Studio 2010 RC Yayınlandı !

February 10, 2010
Merhaba Arkadaşlar, 8 Şubat 2010 (Dün) itibariyle Visual Studio 2010'un release'den önceki son sürümü olan RC(Release Candidate) sürümü MSDN üyelerine açıldı. Visual Studio 2010'un release periyodunun uzatılmasında ve RC sürümün bu periyoda eklenmesindeki en temel amaç özellikle kullanıcılardan alınan feedbackler sonucunda Beta 1 ve Beta 2'de bulunan özellikle performans sorunlarının ve bugların giderilmesi ve bir RC sürümü ile tekrardan Visual Studio 2010'un kullanıcıların testine açılmasıydı. RC sürümü ile beraber birçok performans iyileştirmesi yapılmış durumda. Ayrıca editörlerde, build ortamında ve daha pekçok kısımda bulunan buglar da giderilmiş durumda.

RC sürümündeki en önemli gelişme ise Go-Live lisansının gelmesi. Yani artık .NET 4.0 RC ve VS 2010 RC'yi ticari uygulama geliştirme ortamlarınızda da kullanabilirsiniz ve ticari uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Silverlight 4.0 Geliştiricileri Ne Yapacak ?

Eğer sizde benim gibi daha Beta aşamasında olan Silverlight 4.0 ile bir uygulama geliştiriyorsanızSmile yada Silverlight 4.0'ı test etmeye devam etmek istiyorsanız maalesef size beklediğiniz haberi veremeyeceğim. Visual Studio RC buildi Silverlight 4.0 Beta'nın çıkmasından sonra yapıldığı için en azından Silverlight 4.0 Beta için WCF RIA Services, Control Toolkit yada Silverlight SDK hiçbir ürünü kullanamamaktayız. Microsoft'tan yapılan açıklamaya göre Silverlight 4.0'ın bir sonraki versiyonunda(Beta 2 yada RC) Visual Studio 2010 RC üzerinde uygulama geliştirilebileceği söylenmekte. Ancak Silverlight 4.0 'ın bir sonraki sürümünün ne zaman geleceği de söylenmemekte.(En azından public olarak Wink) Yani kısacası Silverlight 4.0 kullananlar hala daha Beta 2 'ye mahkum durumda. Ayrıca belirtmekte fayda Beta 2 ve RC sürümleri beraber kullanılamıyor. Smile Unutmadan RC sürümü 10 Şubat 2010 tarihinde herkese açılmış olacak. RC sürümünde karşılaştığınız bugları Microsoft'a bildirmeyi unutmayın. Kolay Gelsin