İlkay İlknur

Visual Studio 2010 RC WCF Servis Referansı Eklerken Collection Tipi Olarak ObservableCollection'ın Bulunmaması Problemi

March 18, 2010

Merhaba Arkadaşlar,

Geçtiğimiz günlerde Silverlight 4 RC'nin çıkmasıyla beraber bitirme projemi de Visual Studio 2010 RC ve SL 4 RC üzerine geçirdim. Tam sorunsuz bir şekilde çalışırken WCF servisime ve SL tarafındaki servis referansını update ettim. Bir önceki Beta versiyonunda servis referansını update ederken sürekli hata alıyordum hatta bazen VS'yi kapatıp açmam bile gerekebiliyordu. Tam bu sorunların düzeldiğini düşünürken çok ilginç bir şeyle karşılaştım.

Servis referansında collectionların çevirileceği tipin Custom olduğu yazılıyordu. Bu nedenle projemde haliyle pekçok hata aldım. Sorunu biraz araştırdığımda bir bug ile karşı karşıya olduğumu anladım ve kolay bir çözüm yolu buldum ve sizinle paylaşacağım.

Çözümü

Öncelikle Collection Type olarak Custom değil başka herhangi bir tipi seçmemiz gerekmekte. Örneğin System.Collections.ObjectModel.Collection olabilir. Daha sonra Solution Explorer içerisinden Show All Files seçeneğine tıklıyoruz ve Service Reference altındaki Reference.svcmap altındaki Reference.cs veya Reference.vb dosyasını açıyoruz. Son olarak bu dosya içerisindeki başlangıçta collection tipini System.Collections.ObjectModel.ObservableCollection olarak değiştiriyoruz.

Daha sonra uygulamayı derlediğimiz zaman uygulamamızdaki collectionlar yine sorunsuz bir şekilde ObservableCollection'a çevirilecektir. Bu sorunla ilgili kararlı sürümden önce bir patch çıkarılıp çıkarılmayacağı ile ilgili bir bilgi verilmiyor. Ancak release tarihinin de oldukça yaklaşmasından dolayı herhangi bir patch çıkarılması çokta olası görünmüyor. Ancak sorun release sürümünde tamamen giderilmiş.