İlkay İlknur

Silverlight Toolkit - Expander Kontrolü

March 10, 2010

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımızda Silverlight Toolkit içerisinde bulunan Expander kontrolünün kullanımını inceleyeceğiz. Bazı durumlarda Silverlight içerisinde bir başlık altında gruplama yapmak istediğimiz durumlar olur. İşte tam da bu durumda Expander kontrolü bize yardımcı olmakta. Expander kontrolünü kullanmamız için öncelikli olarak bilmemiz gerekenler Header ve Content propertyleri. Header propertysi ile gruplamamızın başlığını belirleyebilimekteyiz. Content propertysi ise gruplama açıldıktan sonra görüntülenecek olan içeriğimizdir. Expander kontrolünü inceleme açısından grup üyelerinin isimlerinin listelendiği bir senaryo düşünelim ve aşağıdaki gibi bir XAML kodunu yazalım.

<my:Expander Height="71" Width="300" Header="Grup Adı"
 Content="İlkay İlknur&#xd;&#xa;Çağdaş Olgun&#xd;&#xa;Deniz Kurto"/>

Uygulamayı çalıştırdığımızda ise aşağıdaki gibi bir kontrolle karşılaşmaktayız. Kontrolün sol tarafındaki butona basarak içeriği görünür duruma getirmekteyiz.

Expander kontrolünün açılması default olarak aşağı doğrudur. Ancak ExpandDirection propertysine Down, Left, Right, Up değerlerini verebilmekteyiz. Örneğin içeriğin sağ tarafta gözükmesi için ExpandDirection propertysini Right olarak verirsek kontrolümüz aşağıdaki gibi olmaktadır.

 

Expander kontrolünün diğer propertyleri ise tüm Silverlight kontrollerinde bulunan klasik propertylerdir. Yine her türlü Binding ve Templating özellikleri Expander kontrolünde de bulunmaktadır.

Görüşmek Üzere,