İlkay İlknur

.NET Framework 4.0 - Paralel Programlama Yenilikleri

March 03, 2010

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımızda günümüzde oldukça popüler olan ve .NET Framework 4.0 ile beraber oldukça kuvvetli bir şekilde hayatımıza girecek olan Paralel Programlama paradigmasından bahsediyor olacağım ve soyut bir şekilde .NET Framework 4.0 ile ne gibi yenilikler gelecek bunları anlatmaya çalışacağım. Günümüzde baktığımızda satın aldığımız tüm bilgisayarların artık birden fazla çekirdeği bulunmakta. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara baktığımız zaman 2 yada 4 çekirdekli işlemcilerle sunucu bilgisayarlara baktığımızda ise 8,16 çekirdekli hatta daha fazla  sayıda çekirdeğe sahip olan işlemcilerle karşılaşmaktayız.

Bilgisayarlar üzerinde birden fazla çekirdek olmasından dolayı artık aynı anda işlemci üzerinde birden fazla thread çalıştırma imkanına sahibiz. Ancak günümüzde kullandığımız programlama yapısıyla maalesef bilgisayar üzerinde bulunan tüm çekirdekleri etkin bir şekilde kullanamıyoruz. Hatta çoğu zaman yazdığımız uygulamalar tek bir thread üzerinde çalışmakta. Ayrıca yazdığımız uygulamalar zaman ilerledikçe bilgisayardaki çekirdek sayısı artsa bile bazı durumlarda tek bir thread üzerinde çalıştığından dolayı daha da yavaş çalışabilmekte.

Tüm bu nedenlerden dolayı .NET Framework 4.0'ın temalarından biri de Paralel Programlama. .NET Framework 4.0 ile beraber artık uygulamalarımızı eş zamanlı olarak birden fazla thread üzerinden çok daha hızlı ve verimli bir şekilde çalıştırabileceğiz. Peki .NET Framework 4.0 ile beraber Paralel Programlama çerçevesi içerisinde neler bizleri bekliyor.

  • Çekirdek Yenilikleri
  • Concurrent Koleksiyonlar
  • Task Parallel Library
  • Parallel LINQ
  • Visual Studio 2010 Paralel Yenilikleri
  • Çekirdek Yenilikleri
.NET Framework'ün derinliklerinde ( Garbage Collector gibi... ) Paralel Programlama ile ilgili birtakım yenilikler bulunmakta. Bu yeniliklerden ilerleyen zamanlarda bahsediyor olacağım.
  • Concurrent Koleksiyonlar
Paralel Programlama ile beraber artık paralel şekilde çalışacak olan arka planda tüm kilitleme işlemlerini otomatik olarak yapacak olan ve eşzamanlı çalışma kabiliyetine sahip olan koleksiyonlar framework içerisine dahil edilmiş durumda.
  • Task Parallel Library
Paralelliği en soyut şekilde gerçekleştirmemizi sağlayan Task Paralel Library, .NET Framework 4.0 içerisine katılmış durumda. Bu kütüphane ile beraber artık işlemlerimizi paralel bir şekilde altyapı ile ilgilenmeden dekleratif bir şekilde yapabilmekteyiz.
  • Paralel LINQ
.NET Framework 4.0 ile beraber artık LINQ to Objects sorgularımızı da Paralel olarak çalıştırabilmekteyiz.
  • Visual Studio 2010 Paralel Yenilikleri
Framework'te Paralel Programlama yenilikleriyle beraber Visual Studio 2010 içerisinde de Paralel Programlama ile ilgili pek çok yenilik bulunmakta. Paralel olarak çalışan threadlerin gözlenmesi, yeni profiling ekranları gibi pek çok yenilik Visual Studio 2010 ile beraber hayatımıza girmiş olacak. Özellikle Visual Studio 2010 Paralel Yeniliklerini görsel dersler şeklinde paylaşıyor olacağım.
 
Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi .NET Framework 4.0 ile beraber dinamik tarafın dışında Paralel Programlama ile ilgili de pekçok yenilik gelmekte. Bu yenilikler ile ilgili yazılarımı da blogtan paylaşıyor olacağım.
 
Takipte Kalın Smile
Görüşmek Üzere,