İlkay İlknur

.NET Framework 4.5.1 Nedir Ne Değildir

September 09, 2013

Build konferansinda .NET Framework 4.5.1'in duyurulmasiyla beraber .NET 4.5.1 ile ilgili pek çok soru aldim. Aldigim sorulara bakilirsa .NET 4.5.1 versiyonu ile ilgili bilinen bazi yanlislar var. Bu yüzden .NET 4.5.1 ile beraber gelen yeniliklere bakmadan önce genel bir durumu özetlemekte fayda var diye düsünüyorum.

.NET Framework 4.5

.NET Framework 4.5 release olali yaklasik olarak 1 sene oldu ve bu release ile beraber  pek çok yenilik developerlara sunuldu. Asagidaki tablodan .NET Framework 4.5 ile beraber gelen  yeniliklere baktigimizda 4.5 versiyonunun .NET ekibi için ne kadar kapsamli bir release oldugunu anlayabiliriz.

[/caption]

Bir sene önce release olan .NET Framework 4.5, Microsoft'un verilerine göre su anda 100 milyondan fazla bilgisayarda kurulu durumda.

.NET Framework 4.5.1 - 1 yil sonra yeni .NET Framework Versiyonu

Bu seneki Build konferansinda samimi olmam gerekirse benim yeni bir .NET Framework versiyonu yayinlanacagi konusunda hiçbir beklentim yoktu. Çünkü .NET Framework'ün bundan önceki release periyotlarina bakarsak periyotlarin yaklasik 2 yil oldugunu görüyoruz. Peki .NET Framework ekibi neden 1 sonra yeni bir release çikarma ihtiyaci duydu ?

Release periyotlarini kisaltarak daha kisa sürede kullanicilari yeniliklerle bulusturmak aslinda Microsoft içerisindeki ekiplerin agile süreçlere geçmesiyle beraber özellikle son yillarda oldukça popüler. Bugün Visual Studio ekibine bakarsak, Visual Studio 2012 için su ana kadar 4 update yayinladilar ve yaklasik olarak 2 ayda bir yeni bir update çikararak hem ürün içerisindeki buglari hizli bir sekilde fix ettiler hem de özellikle takim çalismasi tarafinda pek çok yeni özelligi ürün içerisine eklediler. Son olarakta ekip Visual Studio 2013'ü preview olarak developerlara açtilar. Ayni senaryo Windows ekibi için de geçerli. Windows 8 release olali yaklasik olarak 1 sene oldu ve biz bugün Windows 8.1'den bahsediyoruz.  .NET Framework 4.5.1 versiyonu da aslinda .NET Framework ekibinin yukarida bahsettigim süreçlere geçmesiyle beraber ortaya çikardigi ilk ürün olmakta.

.NET Framework 4.5.1'de Neler Var ?

Versiyon numarasina baktigimizda .NET 4.5.1'in aslinda .NET Framework 4.5 içerisine yapilan bazi ufak yeniliklerden olustugunu hiç detaylarina bakmadan söyleyebiliriz. Ancak .NET Framework 4.5.1  içerisine baktigimizda gerek productivity tarafinda gerekse libraryler tarafinda pek çok yeniligin geldigini görüyoruz. Bu yüzden aslinda .NET Framework 4.5.1 versiyon numarasina göre göründügünden çok daha kampsamli bir release diyebilirim. Tüm bu açiklamalardan sonra umarim .NET Framework 4.5.1 ile ilgili soru isaretleri umarim bir nebze olsun kalkmistir :) Son olarak da CLR versiyonunun .NET Framework'ün bu versiyonunda da degismedigini söylemekte fayda var ;)

Not:Bir süredir özellikle .NET Framework ve VS 2013 yeniliklerini blog üzerinde paylasmiyorum. Bu konuda da çok mail aldim. :) Tek söyleyebilecegim biraz daha beklemeniz sonrasinda güzel bir süprizim olacak :)