İlkay İlknur

Expression Studio 4 Yayınlandı ve Silverlight 4 Theme Pack

June 09, 2010
Merhaba Arkadaşlar, Uzun süredir gerek teknik blog yazılarım olsun gerekse nedirtv de yayınlanan görsel dersler olsun biraz uzak kaldım. Bunların nedeni maalesef okulun sonlarına doğru yapmayı sürekli ertelediğim bitirme projem ve finallerim. Bugün itibariyle finallerim biterken geriye sadece 2 ödevim ve bir de tezim kaldı. Onları da verdikten sonra ufak bir tatilin ardından bomba gibi geri döneceğimin müjdesini verebilirim. Smile Ayrıca yakında çok daha güzel haberler veriyor olacağım. Takipte kalın... Neyse hazır biraz boş zaman bulmuşken birkaç yenilikten de bahsetmeden yazıyı bitirmek istemedim. Expression Studio 4 Yayınlandı Microsoft daha önce duyurduğu üzere 7 Haziran'da Expression Studio 4'ü yayınladı. Özellikle Silverlight developerların vazgeçilmezi olan Expression Blend 4'te en sonunda kararlı sürümüne erişmiş oldu. Expression Blend 4 ile beraber birçok yenilik gelmekte. Bunlardan bazıları
  • MVVM Desteği
  • Visual Studio 2010 proje uyumluluğu
  • Windows Phone 7 uygulama geliştirme imkanı
          Not: Bu yazının yazıldığı sırada heniz Expression Blend 4'ün nihai sürümü üzerinde çalışacak olan Windows Phone 7 geliştirme toolları release olmamıştı. Bu nedenle Windows Phone 7 development yapanların şuan için Expression Blend 4 RC'de kalmaları gerekmekte.
  • Gelişmiş Adobe Photoshop Import
  • Sketchflow için mockup kontrol
  • ve daha fazlası...
Tabi ki Expression Studio'nun diğer üyelerinde de pekçok yenilik bulunmakta.
Expression Studio 4'ün en önemli özelliğinde biri de Expression Studio 3 lisansı olanların yazılımlarını ücretsiz olarak Expression Studio 4'e yükseltebilecek olmaları.
Expression Studio 4 ile ilgili herşey için http://www.microsoft.com/expression/
Bu yazımda bahsedeceğim bir diğer özellik ise Silverlight temaları.
Silverlight 4 Theme Pack
Bu haber özellikle benim tasarım konusunda biraz özürlü olanları oldukça sevindirecek bir haber.Laughing Geçtiğimiz günlerde Silverlight uygulamalarımızda kullanabileceğimiz bir theme pack Silverlight Team tarafından yayınlandı. Daha önce Silverlight Toolkit vasıtasıyla birtakım temaları kullanabildiğimiz Silverlight'ta artık bu temaları kullanarakta uygulamalarımızı geliştiriyor olacağız. Ayrıca temalar default olarak navigation destekli gelmekte !! Yayınlanan Theme Pack'te gelen temaları ise şunlar.
GrayScale Theme
Windows Theme
Cosmopolitan Theme
Benim favori temam ise Cosmopolitan Teması. Dikkat ederseniz bu temanın özellikle Windows Phone 7'ın da dizaynında kullanılan Metro kod adlı dizayna ne kadar benzediğini farkedeceksiniz. Wink Tüm temaları buradan indirebilirsiniz. İleride yeni temalar da mutlaka bu paketin içerisine dahil edilecektir. Ayrıca şuan yaşanan aksaklıklardan dolayı paket içerisinde VSIX kurulumları bulunmamakta. Doğrudan proje bazında indirip ilgili assetlere erişebilirsiniz. Ancak sorun giderildikten sonra VSIX kullanarak kurulum yapılabilir hale gelecek ve böylece ilgili tema ile ilgili Visual Studio içerisinde bir proje şablonu bulunacak. Silverlight ile ilgili güzel haberler verdiğim, düşüdüğüm ufak yazımızın sonuna geldik. En kısa zamanda görüşmek üzere,