İlkay İlknur

C# Fundamentals - Generics Serisi

February 11, 2016

Bundan yaklaşık 2 yıl önce "C# Fundamentals" isimli bir video serisi yaratmak istemiştim. Bu serinin amacı zaman zaman aldığım "hiç C#'ı yeni öğrenenler için birşeyler yapmıyorsun"'a biraz da olsa cevap vermekti :) Her ne kadar zaman zaman üniversitelerde ve Açık Akademi Yaz Okulununda bu içerikleri sunsam da bir türlü blogda veya başka bir yerde bunları birleştirip paylaşamadım. Zaman geçti ama malesef ilk videodan sonra da devamını getiremedim.

Geçtiğimiz hafta her zaman aklımda olan bu tarafı devam ettirmeye karar verdim ve çektiğim videolarla C#'ta Generic'ler konusunu tamamladım. 4 video içerisinde genericlerin ne işe yaradığı, genericler olmadan nasıl sıkıntılarla karşılaştığımızı, generic tiplerin nasıl yazıldığını ve kullanıldığını, son olarak ise generic kısıtlayıcıların nasıl kullanılacağını bulabilirsiniz.

Bu tür videoları blogda tek tek paylaşmak yerine seriyi bitirdikten sonra blog üzerinden paylaşmayı planlıyorum. Bu nedenle videolardan hemen haberdar olmak isterseniz Youtube kanalıma üye olup yeni video yayınlandığında anında haberdar olabilirsiniz.

C# Fundamentals serisinde olmasını istediğiniz konuları bu yazının altına yorum olarak yazabilir veya mail(ilkay@ilkayilknur.com) ile doğrudan bana iletebilirsiniz.

C# Fundamentals - Generics Serisi Videoları

Generic Tiplerin Olmadığı Bir Dünya

Generic Tipler Nasıl Kullanılır ?

Kendi Generic Tiplerimizi Nasıl Yazarız ?

Generic Constraints (Kısıtlayıcılar)