İlkay İlknur

C# 5.1 ya da C# 5.0.1 Gelecek Mi ? Programlama Dilleri Tarafındaki Son Durumlar

September 16, 2013

Geçen yazımızda .NET Framework 4.5.1 ile ilgili bazı konulara değinmiş ve 4.5.1 sürümüyle Microsoft'un ne yapmaya çalıştığına kısaca bakmaya çalışmıştık. Şimdi sıra geldi bir başka ürüne :)

Build sonrası aldığım bazı maillerde de  "C# ne alemde ?" , " Onlar niye 5.1 veya 5.0.1 sürümü çıkarmadılar ? " gibi sorularla karşılaştım. :) Bu soruların olması çok doğal. İnsanlarda haliyle bir beklenti oluyor. Şimdi gelelim bu soruların cevaplarına :)

Visual Studio 2013 İçerisindeki C# ve VB Compilerları

Öncelikle en çok merak edilen soruya cevap vermekte fayda var.

Soru : Visual Studio 2013 içerisinde bulunan  C# ve VB programlama dillerinde herhangi bir yenilik var mı ?

Cevap : Yok :) Visual Studio 2013 içerisinde bulunan C# ve VB compilerları Visual Studio 2012 içerisinde bulunan compilerlarla tamamen aynı. Yani Visual Studio 2013 ile beraber hiçbir programlama dili yeniliği gelmiyor.

Peki ekipler 1 senedir ne ile uğraşıyor diye sorabilirsiniz :)  Ekipler son 1 yıldır Roslyn projesini bitirmek için çalışıyor ve sona oldukça yaklaştılar. Duyurulmasının üzerinden yaklaşık olarak 3 sene geçen Roslyn projesi ile C# ve VB compilerlarını kendi dillerinde tekrardan yazılıyorlar.  Proje ile ilgili detaya girmeyeceğim ancak bu projenin bitmesiyle beraber programlama dilleri tarafında bir devrim gerçekleşecek  :) (Roslyn projesi ile ilgili detaylı bilgi için buradaki yazıma bakabilirsiniz.)

Peki yeni compilerlar ne zaman kullanılacak derseniz, Visual Studio'nun 2013 sürümünden sonraki ilk sürümüyle beraber eski compilerlar artık yerlerini Roslyn compilerlarına bırakacak. Esas o zaman programlama dilleri ve IDE tarafındaki yenilikler çok farklı boyutlara gelecek ve takip etmekte zorlanacağız diye düşünüyorum :) Belki de o zaman C# 6.1 veya C# 7.1 gibi sürümleri de görebiliyor duruma geliriz. Çünkü Roslyn ile beraber ufak yenilikleri programlama diline eklemek daha kolay ve daha kısa zaman alıyor olacak.

Roslyn'den bahsettik. Bu işin bir de C# 6.0 tarafi var tabi :)  C# 6.0 içerisinde neler olacak diye sorarsanız :) Çalışmalar devam ediyor diyebilirim şimdilik ;)

Bu kısa yazıyla beraber programlama dilleri tarafındaki sorularada umarım cevap verebilmişimdir. Sanırım artık .NET Framework ve programlama dilleri tarafındaki herşey daha net ;)

Not : Yukarıda yazmış olduğum tüm bilgileri Anders Hejlsberg'in Build'de yaptığı Channel 9 Live röportajına dayanarak toparladım. Herhangi gizli bir bilgiyi ortaya çıkarmış değilim. Belirtmek istedim :) Röportaja buradan ulaşabilirsiniz.